SUNDAY 2.9.2018  

16:00 - 17:30. Beyond Words project - Video installations

 

The Blank TR Pavilion

17:30 - 19:00. Focus on Flavia Mastrella

Video screening and lecture by Claudia Santeroni

 

19:00 - 20:00. Crossing the Blue/Live

Presentation by Olga Vanoncini  

 

20:00 -21:30. Focus on Hanne Lippard

Video screening and lecture by Claudia Santeroni

MONDAY 3.9.2018  

16:00 - 17:00Beyond Words project - Video installations

 

The Blank TR Pavilion

17:00 -18:00. Design and create your own letter writing set

Workshop with Olga Vanoncini  

18:00 - 19:00. Where is my message? - About being in between

A conversation with Olga Vanoncini and Fiammetta Martegani (Italy - Israel)

 

19:00 - 19:30. A final performance of a fax machine before it disappears

Live performance by the artist Reut Asimini (Israel)

4.9.2018 TUESDAY 

16:00 - 18:00. Beyond Words project - Video installations

 

The Blank TR Pavilion

18:00-19:30 - Focus on Enrico Boccioletti

Video screening and lecture by Claudia Santeroni  

19:30-20:00 - Sound as Transit Message 

Presentation by Hagit Emma Werner (Israel)

 

Beyond word project

20:00 - 20.30. Do’O performance project

A performance with drawing, music and movement

Artists: Alex Kremer, Asaf Rakovitz & Gershon Waiserfirer (Israel)

 

20;30 - 22:00 Sound/vocal performance

Artist: Yonatan Rukhman (Israel)

WEDNESDAY 5.9.2018

17:00 - 18:30. Beyond Words project - Video installations

 

19:00 - 20:15. Beyond words video program - Part 1

Curated and presented by Dr. Liliana Orbach

Participating artists:

Nir Shitrit / Shir Handelsman / Mauricio Sanhueza (Peru) / Lily Rattok & Ziv Yonatan / Moran Asraf / Laliv Sivan / Shira Meishar / Yael Serlin / Sigal Ben David / Hila Laiser Beja / Tseela Greenberg / Amit Leblang / Omer Harlap 

Sigal Ben David

20:30 - 21:15. Small world

Dance performance by Tammy Izhaki   

 
THURSDAY 6.9.2018 

17:00 - 18:30. Beyond Words project - Video installations

 

18:45 - 20:00. Beyond words video program - Part 2

Curated and presented by Dr. Liliana Orbach

Participating artists:

Przemysław Jeżmirski (Poland) / Diego Camposeco (USA) / Daniil Galkin (Ukraine) / Gal Nissim  (Israel) / Anael Berkovitz (Israel) / Stav Eitan (Israel) / Galia Sartiel (Israel) / Adrián Regnier (Mexico)  

Daniil Galkin

20:15 - 20:30. Householder

Performance by artist Tamar Nissim (Israel)   

20:45 - 21:30. Punctuation Marks in a Sentence of Eternity

A multidisciplinary show created and directed by the artist Ynin Shillo (Israel)

Featuring:

Hedva Elhanani (Israel) - Performance artist

Photo: Miriam-Feyga Bunimovich

 
FRIDAY 7.9.2018

11:00 - 13:00. Beyond Words project - Video installations

 

13:00 - 14:30.  Education / mediation / participation

Workshop by curators Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka & Magdalena Kreis (Poland)

 

14:45 - 15:45. Otros Paisajes | Part 1

Video program curated and presented by artist Andrés Cuartas (Colombia)

Participating artists from Colombia:

Daniel Mallorquín / Diego Alejandro Garzón / Fredy Clavijo / Maéche & Kyle Devkalion Manuel Alejandro Vélez / Oscar Salamanca / QuinayaQumir / Ricardo Muñoz Izquierdo / Sergio Hurtado / Alejandro Andrade / Ana González / Bistu Ryx / Carol Sabbadini / Esteban Gutiérrez / Héctor Iñaki Gómez / Jan Marceau / Juan Restrepo  / Julián Silva / Laura Angélica Benavides

 

16:00 - 16:15. The Story of the Last Scagastrond Elf

Performance by artist Tanya Plazner (Israel)  

Laura Angélica Benavides

SATURDAY 8.9.2018

12:00 - 14:00. Beyond Words project - Video installations

 

14:30 - 15:30. Otros Paisajes - Part 2

Video program curated and presented by artist Andrés Cuartas.

Part 2

Participating artists:

Luis Saray (Colombia) / Manuela Guadalupe & Cristian Peña (Colombia) / Ricardo Moreno (Colombia) / Sergio Pinzón (Colombia) / Asdrúbal Figueroa (Venezuela) / Brenda Vega (Ecuador) / Catalina Muñoz (Chile) /Cristiana Nogueira (Brasil) / Gabriel Arroyo Gallardo (Ecuador) / Joacélio Batista (Brasil) / José Manuel Ruiz & César Portilla (Ecuador) / Maleza & Ana Santilli Lago (Argentina) / Milosh Khan (México) / Roberto Carlos Paredes & Adrián Lazos (México) / Verónica Aguilar (México)

Catalina Muñoz

16:00 - 17:30. WRO #25 on Tour

Video program curated and presented by curators Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka & Magdalena Kreis (Poland)

Participating artists:

Jacek Zachodny (Poland) / Jana Shostak (Belarus Poland) / Om Bori (Hungary) / Katharina Swoboda (Austria) / Christian Nicolay (Canada) / Beate Hecher (Austria) & Markus Keim (Italy) Sascha Pohflepp (Germany) / Elena Artemenko (Russian Federation) / Emily McFarland (Ireland)

Sascha Pohflepp

18:00 - 20:30. Performance Marathon

Curated by Dr. Liliana Orbach

Participating artists:

Iris Samra & Yali Reichert (Israel) / Aysha Earar (Israel) / Eyal Gruss (Israel) / Eva Dabara (Israel) / Daria Konshtik (Israel) - with the participation of Emad Housary, Oded Levy, Orna Shapira, Elinor  Vonerman, Ephraim Wase (Partial list) / Yaacov Hefetz (Israel) & Adam Klimczak (Poland) / Gabrielle Neuhaus (Israel)

Daria Konshtik

End of event Party!           

20:45. Synthtoys - Experimental sound action

By artist Andrés Cuartas (Colombia)

 

Shvil Hamerets 6, Tel Aviv

Mon - Thu 11:00 - 18:00

Fri-Sat 10:00 - 14:00

  • Instagram
  • Facebook Social Icon

שביל המרץ 6, תל אביב 

ב'-ה' 18:00 - 11:00

שישי שבת 14:00 - 10:00